Propane cost $1.17 per day

Discussion in 'General RVing' started by John Harrelson, Dec 23, 2003.

  1. John Harrelson

    John Harrelson New Member

    The propane company just came by for my monthly fill-up of the big 100 gallon tank I had installed for the winter.

    It took 25 gallons at $1.50 per gallon == $37.50

    The last fill up I had was 32 days ago.

    25 gallons divided by 32 days == slightly more than 3/4 gallon of propane per day. or in other words... about $1.17 per day for furnace, water heater and cooking..

    AND ... for the past 32 days, the temperatures have been averaging 18 to 25 degrees at night and 40 to 50 degrees during the day.

    ASK ME IF I'M HAPPY ... go ahead ask me ....

    This Prowler trailer is the best trailer ever made.. snug and warm...


Share This Page