John Harrelson
New Member
At 2.3%... that figures out to be $29 more per month for me...
Now lets see...
Gasoline already cost over $3 per gallon...
Propane already cost over $3 per gallon..
$29 will buy me about 9.6666 gallons of gasoline ... IF.. the price does not go any higher.. (any bets on that ?)
If my truck gets 15 mpg around town... and I average about 45 miles per week..... it will cost me over $9 per week just for gasoline...
4 weeks in a month... means that it will cost me over $36 per month for gasoline...
But my raise is only $29 per month..
can someone loan me $7 each month ? I promise to pay you back as soon as the "cost of living" raises matches the actual cost of living... honest I will ...
During last winter I averaged using about 2 gallons of propane per day for heating, cooking, baking and hot water..
lets see... 2 gallons X $3 = $6 per day..
$6 X 30 days per month = $180 per month for propane..
Hmmmmnnnn... but I am already $7 short each month just for the gasoline,...
and now I've got to figure out where to get the $180 each month for propane...
BINGO ! ! ! ..... I know what I can do...
I will only take one shower each month and use cold water...
I can start eating only canned food right out of the can... no cooking needed..
and I can wear several layers of winter underwear instead of using the furnace.
and I can walk the 45 miles each week and save gas money... (I need to lose weight anyway)
Walking 45 miles each week will wear out a pair of tennis shoes about every month...
BUT... HEY... not to worry ... Wal-Mart has tennis shoes for $29 ...
Wow !! ... how about that ?! I solved the problem ... and to think I was worried that my beloved government was screwing me...
Why, I bet those geniuses in Washington had it figured out all along...
God Bless America...
(and the idiots who run it)

John
Now lets see...
Gasoline already cost over $3 per gallon...
Propane already cost over $3 per gallon..
$29 will buy me about 9.6666 gallons of gasoline ... IF.. the price does not go any higher.. (any bets on that ?)
If my truck gets 15 mpg around town... and I average about 45 miles per week..... it will cost me over $9 per week just for gasoline...
4 weeks in a month... means that it will cost me over $36 per month for gasoline...
But my raise is only $29 per month..
can someone loan me $7 each month ? I promise to pay you back as soon as the "cost of living" raises matches the actual cost of living... honest I will ...
During last winter I averaged using about 2 gallons of propane per day for heating, cooking, baking and hot water..
lets see... 2 gallons X $3 = $6 per day..
$6 X 30 days per month = $180 per month for propane..
Hmmmmnnnn... but I am already $7 short each month just for the gasoline,...
and now I've got to figure out where to get the $180 each month for propane...
BINGO ! ! ! ..... I know what I can do...
I will only take one shower each month and use cold water...
I can start eating only canned food right out of the can... no cooking needed..
and I can wear several layers of winter underwear instead of using the furnace.
and I can walk the 45 miles each week and save gas money... (I need to lose weight anyway)
Walking 45 miles each week will wear out a pair of tennis shoes about every month...
BUT... HEY... not to worry ... Wal-Mart has tennis shoes for $29 ...
Wow !! ... how about that ?! I solved the problem ... and to think I was worried that my beloved government was screwing me...
Why, I bet those geniuses in Washington had it figured out all along...
God Bless America...
(and the idiots who run it)
John